top of page
  • Yazarın fotoğrafıZorba Proje

Umut

Umut ne gizemli bir söz değil mi? İçinde hiç bitmeyen, asla pes etmeyen bir inancı barındırıyor ve bence rengi sarı. Kendimizi motive edebilmenin temel besin kaynağı. Umudumuz kadar üstesinden gelme isteği duyuyoruz zorlukların. O olduğu sürece başlıyoruz yeniliklere, onunla sabrediyoruz.Kasım'da çektim aşağıdaki fotoğrafları. Gri, puslu, karanlık, sisli bir havası vardı İstanbul'un, ruh halim gibi aynı. Fakat sonra bulutların üstüne çıktık ve orada her şeye rağmen Güneş "ben buradayım" dercesine parıl parıl parlıyordu maviliğin tam ortasında. Gri bulutlar ise yerini bembeyaz pamuklara bırakmıştı.


Ne çok meyilliyiz aslında zihnimizin parmaklıkları arasında sıkışıp kalmaya. Bulutların üstünde Güneş'in olduğunu biliyoruz ama görmeyince yok zannediyoruz. Göz görmeyince gönül de katlanmıyor böyle durumlarda. Hiç dağılmayacakmış gibi geliyor içinde bulunduğumuz sis, sanki bir daha net göremeyecekmişiz gibi. Öyle olmadığını, tırtılın dünyanın sonu dediğine ustanın neden kelebek dediğini (Richard Bach) zamanla anlıyoruz, o sis perdesini aralamak istediğimiz zaman umudumuz yardımımıza koşuyor.


Umutsuzluğa kapıldığım durumlarda ben yaşadığım dönemin geçiciliğini hatırlatıyorum kendime: "Bu bir dönem ve geçecek".


" Rüyada elin kesilse de korkma, elin yerindedir. Dünya bir rüya ise, başına gelen felaketler de geçicidir. Neden çok üzülürsün ki? Her şey üstüne gelip seni dayanamayacağın bir noktaya getirdiğinde sakın vazgeçme: Çünkü orası gidişatın değişeceği yerdir. " - Lâ Tahzen/Mevlana

Ne hissediyorsam kaçmadan, korkmadan onu yaşamaya izin veriyorum. Dikkatimi zihnime yönlendirip umudumu hangi inancımın kırdığını keşfetmek için çalışıyorum. Bazen nefes egzersizleri ve meditasyonlarla onu parka götürüyorum :). Yazıyorum aynı zamanda da, tekrarlayan düşünceler sakinleşiyor o zaman. Oyun alanında koştukça koşuyor, yazdıkça yazıyor gönlünce. Şarkılardan, sözlerden, şiirlerden destek alıyorum. Çünkü ben suladıkça büyüyecek, yeşerecek umut çiçeğim. Çünkü "Umudumuz acımızdan daha büyük olmalı" Cahit Zarifoğlu'nun da söylediği gibi.


Aslında o kadar kırılgan ve narin bir şey ki umut, biz yokluğuna kapıldıkça o da küsüp koltuğun arkasına saklanıyor ama ah bir de fark edip "aa bak burdaymış" dediğimizde çocuk gibi seviniyor, kendiliğinden coşuyor. Onun coşması için varlığına inanmamız gerekiyor sadece. Küçücük bir çaba onun varlığını hatırlamamızı sağlıyor.


İşte bu yüzden Umut Dolu Şarkılar listemi paylaşıyorum sizinle. Bu listeyi bir pit stop ya da kaçış rampanız olarak görebilirsiniz. :) Bir de umudun şiirini bırakıyorum buraya, canım Edip Cansever'in umudun asıl kaynağının bizler olduğumuzu hatırlattığı. Arkadaşınız olsun o da :). Desteğe ihtiyaç duyduğunuz zaman elinizden tutsun, yardımınıza koşsun.

Bir yerde diyordu ki " Sizi tatlı kılacak kadar yeterli mutluluğunuz olsun, güçlü kılacak kadar acı deneyiminiz, insan kılacak kadar üzüntünüz ve sizi mutlu kılmaya yetecek kadar umudunuz."


Sizi mutlu kılmaya yetecek kadar

Umudunuz olması dileklerimle,


İyi haftalar💛
82 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page